Disney Online ANNONCE: Disney Shop Online Danmark
Brugernavn:

Password:
FORSIDEN NYHEDER FORUM
Ny bruger  |  Glemt kode   
Alle typer
Nyheder
Baggrund
Rygter
Interviews
Anmeldelser
Afstemninger
Konkurrencer
Lister
Premieredatoer for to Disney-film
Fantasia-filmene udkommer i Danmark 7. dec.
Retro Disney: 1950'erne
Tarzan på vej i 3D
'King Of The Elves' hives frem igen
Disney Channel-stjerne i nøgenskandale
film · tv · baggrund · hannahmontana · disneychannel · mileycyrus · liste · pixar · serier · animation · kennethl · park · disneyxd · highschoolmusical · skandale · nøgen · bolt · serie · produkt · dinseychannel · adriennebailon · thecheetahgirls · vanessafudgens · company · klassikere ·



'King of the Elves' aflyst
Af Roald
D. 19. januar 2010
Den håndtegnede eventyrfilm som Walt Disney Animation Studio skulle have sendt i biograferne i 2012 er nu blevet lagt på hylden. Idéen bag og manuskriptet til 'King of the Elves' var for svagt, mener Disney.

Artwork der viser hvordan Disney's tegnere havde forestillet sig at flere figurer ville se
ud i 'King of the Elves'.

Mens Disney slikker sårene efter de skuffende biografindtægter i USA fra 'Prinsessen og Frøen' kommer der nu endnu en nedtur for dem der havde håbet på en stor tilbagevenden for de klassiske håndtegnede tegnefilm. Disney's stort planlagte animationsprojekt, filmen 'King of the Elves' er nu officielt aflyst.


Manuskriptforfatterne bag den kommende Disney-film, skal nu på overarbejde
for at skrive en bedre historie.

Walt Disney Animation Studios, der allerede har brugt over 2½ år på at planlægge filmen, begrunder beslutningen med, at grundidéen var for svag og uklar. Og ikke før cheferne bliver præsenteret med et bedre manuskript, vil eventyrfilmen blive bragt på banen igen. For der er stadig en chance for at 'King of the Elves' får pustet nyt i liv i sig. Udover at forfatterne og producerne nu får et halvt års tid til at vende skuden, så kommer de europæiske og asiatiske biografgængere også til at kunne påvirke denne films fremtid. Hvis 'Prinsessen og Frøen', som har dansk premiere 11. februar, viser sig at indbringe betydeligt flere penge i resten af verden end i Amerika, så vil Disney's ledelse højst sandsynligt overveje om 'King of the Elves' alligevel kan blive profitabel. Måske ikke i USA, men så i hvert fald globalt. 

Magien har indtil videre udeblevet fra Disney's første tilbagevenden til håndtegnet
animation i fem år. 'Prinsessen og Frøen' solgte i USA kun biografbilletter for 97 mio.
dollars hvilket er under halvdelen af hvad fx 'Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel'
tjente.

'King of the Elves' er baseret på en novelle af Phillip K. Dick og handler om en mand der redder et elverfolk og bliver udråbt deres konge.




'King Of The Elves' hives frem igen
Minifortsættelse til 'Op'
Disney satser på håndtegnede film
Ny håndtegnet Peter Plys-film
Anmeldelse: Prinsessen og Frøen


Firbens-eventyret 'Newt' genoplives
Anders And skal reddes af Sidney Lee
Rapunzel på fransk
My Camp Rock 2 – danske talenter fundet
Hollywood lagt ned af Pixar-legetøj

Der er ingen kommentarer til denne nyhed.
Du skal være logget på for at skrive en kommentar.

 Nyeste
 forumindlæg









Denne hjemmeside er ikke affilieret med, autoriseret af eller på nogen måde officielt forbundet med The Walt Disney Company.
Siden er ikke-kommerciel og lavet af frivillige Disney-entusiaster.

This website is not affiliated with, authorized by og in any other way officially connected with The Walt Disney Company.
The site a non-commercial, unofficial Disney-fan forum.
Annoncér   |   Om DisneyOnline.dk   |   Kontakt   |   © Roald Bergmann 2007 - 2009   |   Site developed by e-bak